Multi Yem Montajı

Multi Yem Montajı

Multi Yem Montajı

Denemek lazım çünkü bazen 3 adet TEK ÇEŞİT veya FARKLI tür yem daha verimli olabilir.

Sazan balığının tek veya küçük çapta yemleri, dolayısıyla iğneyi daha kolay tükürebildiği kanıtlanmıştır. Aynı saç montaj üzerinde nispeten 2 ad.yem daha zordur, peki aynı iğne üzerinde 3 ad.saç ve 3 ad. yem kullanırsak ne olur ?

Öncelikle yeterli miktarda ip keserek 3 ayrı saç hazırlayalım. Uzak mesafe avlanacak sak silikon kaplı iplerden tercih edelim ve saç kısmını silikondan ayıralım.

Düğümsüz düğüm oluşturmak üzere 3 saçı da aynı anda iğne göz kısmından geçirerek gövde üzerinde 2-3 tur saralım.

Gövde üzerine sardığımız kısmını tekrar iğne gözünden geriye çıkartalım. Bu biraz can sıkıcı olabilir ve vaktinizi alabilir.

BURAYA DİKKAT !

Şimdi asıl kullanacağımız köstek ipini alıyoruz (ana bedene bağlanacak olan) ve yine iğne göz kısmından geçiriyoruz. Silikon kaplı ip tercih ettiysek, bu aşamada göz kısmından geçecek olan bölüm silikondan arındırılmış olmalı. Yani iğne gözünden toplamda 3 ad.saç ve 1 ad. ana köstek ipini (4.ip) geçirmiş olduk.

Yine düğümsüz düğüm oluşturmak üzere iğne gözü üzerinden gelerek gövdeye yeterli miktarda tur atarak 4.ipi (ana köstek ipini) sarıyoruz. Burada tur miktarı size kalmış. Örnek vermek gerekirse 25-30LB iplerde 5-6 tur yeterliyken daha düşük çekere sahip iplerde bu tur sayısını fazlalaştırabilirsiniz. Bu tur sayısı yine, iğne modeli ve gövde uzunluğuna göre de değişebilmektedir. Sağlam olduğundan emin olalım.

Yeterli miktarda sardıktan sonra tekrar göz kısmından geriye doğru çıkartıyoruz (ana bedene bağlanacak kısım, tercihinize göre Hızlı Bağlantı Bilyalı Fırdöndü veya Normal Fırdöndü kullanılabilir) ve 4.ipin gövde üzerinde kalan fazlalık kısmını kesiyoruz.

Şimdi diğer 3 ad.saç iplerini kesebiliriz. Resimdeki gibi dikkatlice.

Sıradaki aşama; yemleri monte deceğimiz 3 ad. saç iplerini “Silikon İğne Hortumu” ile iğne gövdesine entegre etmek. Bir parça silikon hortum kesin (5mm.yeterli) ve kullandığınız tığ üzerine geçirin. Silikon hortumların çapları çok küçük olduğu için, en kolay yöntem tığ yardımıdır.

Şimdi iğnenin sivri ucunu dikkatlice tam olarak silikon hortumun içinden geçirin. Dikkatli olun hortum gövdesini delmeyin. Daha önce yapmadıysanız, telaşlanmayın, çok zor değil, birkaç deneme gerektirebilir.

3 ad. saçı da ilmeklerinden tığ tığa iliştirin, tığı kilitleyin ve geriye doğru çekerek saçları iğne ve hortum arasından çıkartın. Burası da biraz zor ve sıkıcı olabilir , pes etmek yok.

Bu aşamada montajınız resimdeki gibi görünmeli. Henüz bitmedi :D

Bir parça “Daralan Hortum” keselim (yaklaşık 30mm.) Bu hortum hem iğne gözü üzerindeki bağlantıları koruyacak hem de “Saplanma Etkisini Arttıracak” hazır olanlarından da tercih edilebilir.

Hortumu buharda daraltalım ve saplanma etkisini kuvvetlendirmek adına gerekli eğimi verelim.

Artık tercih ettiğimiz yemleri monte edebiliriz. Bu montajda kullanabileceğiniz çok fazla yem çeşidi mevcut. Bir tanesi de son derece başarılı olan Tiger Nut namı diğer yabani fındık.

Montajın bitmiş hali. İğne üzeri 3 ad. yem. Kombinasyon size kalmış, boili-mısır ve pop-up neden olmasın ? Gerçekten sadece ilgi çekici değil , AĞIZ DOLUSU BİR LOKMA ! Afiyet olsun Sazan Efendi...

 

Derleyen: Şenol Özkan 11.Ekm.16
Resimler alıntıdır.