Avlak Etüdü - 16.Temmuz.2009

Avlak Etüdü - 16.Temmuz.2009

SPORTİF AMAÇLI SAZAN BALIĞI AV TEKNİKLERİ

(Avlak Etüdü) 16.Temmuz.2009

Şenol ÖZKAN
VarnaBros. FHC
           ( Captain )

Merhaba bu yazımda sizlere, ortalama ömrü 40–45 yıl aralığında kabul edilen, esasen Asya kökenli olup, göl ve yavaş akıntılı akarsularda yaşayan, yemlenme ve doğal faaliyetlerini bulunduğu ortamın çoğunlukla dip kısımlarında sürdüren Sazan balığının (Cyprinus Carpio) sportif amaçlı avlanma tekniklerinden bahsetmek istiyorum.

Öncelikle, başarılı olmak isteyen avcının, bence temel başlangıç noktası: “avını ve avlağını iyi tanıyor olması” olmalıdır. Esasen başarının sırrı buradadır.

İlk defa avlanacağımız bir gölde olduğumuzu farz edelim. Hemen ilk iş olarak “nereye olta atmalıyız”  diye düşünülür…                       Aslında, hangi mevsimde olduğumuzu, hava sıcaklığını hatırlayıp; rüzgar şiddetini ve su sıcaklığını göz önünde bulundurup; mümkünse hava basıncını tespit edip, gece ayın durumunu da dikkate almalıyız (detaylarına girmiyorum ayrı bir makale konusu). Sonrasında göldeki diğer balıkların özellikle avcı türlerin popülasyonu çok önemli. İyi bir avlak etüdü ise başarı oranımızı kat ve kat arttıracaktır… Olta atacağımız yer ne kadar derin (1), suyun zemin durumu nedir (2), avlanacağımız mesafe ne kadar uzak (3), kıyıya yakın su yüzeyi ve dip bitki örtüsü ne durumda (4) ???

 (1) Derinlik tespiti için en uygun ve kesin sonuç veren yöntem sonar kullanımı, mevcut değilse basit bir bağlantı yaparak kendi oltamız ile de tespit edebiliriz. Bunun için mevcutta makinede sarılı braid (örgü ip/misina) üzerine büyük boy gezer şamandıra geçirmeliyiz, ucuna da yine büyük boy kurşun bağlanmalı, tavsiye edilen ağırlık 150-200gr.  tabii şamandıra büyüklüğü ile de orantılandırılabilir, atış sonrası şamandıra kurşun ağırlığıyla dibe gömülecektir, braid gerdirilip kurşunu hissettikten sonra geriye kalan tek şey: makineyi geri çevirme yönüne alıp şamandıra su yüzeyine çıkana kadar geri geri salmak, tabii burada geriye kaç tur döndürdüğümüzü saymalı ve makinemizin 1 turda ne kadar braid saldığı/sardığını bilmemiz gerekiyor. Basit matematik ile derinliği tespit etmiş oluyoruz,  tur sayısı x birim braid salınımı. “Avlanacağımız derinliği bilmemiz ne işe yarayacak?” sorusunun cevabı ise;   “avlandığımız mevsim hangisi?” sorusunun içinde gizli; sazan balığı her mevsimde farklı derinliklerde yemlenmektedir.

(2) Suyun zemin durumu tespiti bence; avlak etüdü içinde saydığım 4 temel faktörden en önemlisi. 

Bunun için de sonar kullanmak faydalı olacaktır, ancak sonarda elde edeceğimiz topoğrafik görüntüleri kendi elde edeceğimiz fiziksel kanıtlarla desteklemek bize daha kesin bilgi verecektir. Bunun için de yine kendi kullandığım basit bir montaj ile olta atmayı planladığımız zemin şartları hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Bu montajda; (1) derinlik tespitinde açıkladığım montajdan şamandırayı iptal edip kurşundan yaklaşık 30cm. yukarıya, takılması durumunda feda edilebilecek değersiz iğnelerden bağlıyorum, kurşun ağırlığını da azaltıyorum, önerilen 50-100gr. Avlanacağımız bölgenin kıyıdaki enine mesafenin başlangıç noktasından 1m. önde ve bitiş noktasından 1m. sonrasına kadar olan bölgede suya atış yapıyoruz, kurşun ağırlığını hissedip zeminden sıyırta sıyırta sarıyoruz. Burada önemli nokta: zemin etüdünde kullanılacak makinede sarılı braid açık renk seçilmelidir, çünkü dipteki bitki örtüsü yada zeminin kıvamıyla (taşlık, kumluk, batak) ilgili bilgileri daha sağlıklı görmemizi sağlayacaktır. Yosun ve/veya otlar, kökler var ise bunları da bize getirecektir. Bu atışları avlanacağımız yerde 1m.ara ile tekrar ediyoruz. Ben bu etüdü yaparken mutlaka bölgenin kabaca krokisini çizip kâğıda not alırım, kıyıda uzun bir mesafe ise sektörlere ayırıp sopa, tahta parçası gibi şeylerle işaretlerim ve kendi kriterlerime göre tehlike derecelendirmesi yaparım, tespit ettiğim zemin kriterlerini not edip, tehlike derecesi yüksek olan yere olta atışı yapmaktan kaçınırım. Zemin etüdünün benim için önem arz eden 3 faktörü:              a) Takım zedelenmesi ve kayıplarını minimuma indirgemek,       b) Yemi alan balık ile mücadele anında yönlendirme sağlayarak varsa tehlikeli bölgeden uzaklaştırmak   ve  en önemlisi:   c) İğnede kullanılacak doğru montajı seçimini yapabilmek.

Kabul edilen çok çeşitli iğne montajlarından bazıları: 

*Pop Up Claw Carp Fishing Rig *Fizzing Boilie Carp Rig *Spinning Hook Fishing Rig *Neutral Buoyant Snowman Fishing Rig *Buoyant Hook Fishing Rigs *Heavy Weighted Pop Up Carp Rig. Hepsinin de kullanım alanı, avlak koşullarınnın farklılığına göre değiş-mekte. Benim en sevdiğim “Pop-Up Hair Rig” montajı, evimdeki method uygulama akvaryumundan gö-rüntü, dibi otluk ve yosunlu avlakta tercih ettiğim montaj üst kısmına 12mm. boili alt kısmına da pop-up sahte bağlıyorum, iğne sonrası carp braid e (sazan iğne montajında kullanılan örgü ip) iliştirdiğim kıstırma kurşun mesafesini ise dipteki otların yüksekliğine göre ayarlıyorum.

 

Diğer foto ise aynı montajın biraz farklısı, 18mm.boili ikiye kesilerek ters bağlanmış ve iki parçanın ortasına pop-up sahte.  

 

 

(3) Avlanacağımız mesafenin kıyıya uzaklığı, dipteki akıntı ve yine zemin durumu şüphesiz ki takımda kullanacağımız kurşun modeli ve ağırlığı ile doğru orantılıdır. Kendi kullandığım kurşun model ve ağırlıklarından duruma göre örnek vermem  gerekirse; **50-100m.mesafeli atışlar ve temiz zeminli avlakta, aerodinamik yapısıyla maksimum atış imkânı sağlayan Prusa Carp "B" serisi modelini ve 90gr. ağırlıkta olan modelini tercih ediyorum.

 

(4) Çoğu avcıya dezavantaj gibi görünen “kıyıya yakın su yüzeyi ve dip bitki örtüsünün yoğun olması” aslında avantaja dönüştürülebilir. Kısa mesafeli atış yapacağım avlarımda kıyadan içeriye 5-10m. yoğun bitki örtüsü olması yada sazlık vb. oluşumların bulunması avın verimi ve başarısı açısından beni her daim heyecanlandırır. Ancak bu durum avlağın zorluk derecesini de 2-3 kademe arttırmaktadır. Buna rağmen bu tarz avlakta avlanmayı tercih etmemin nedeni, sazan balığının bu gibi yoğun bitki örtüsü bulunan bölgelerde daha fazla dolaşması ve yemlenme ihtiyacını karşılamaya çalışmasıdır. Bu tarz avlakta kullandığımız montajları küçük eklentiler ile revize etmezsek, takım kayıp ve zedelenmeleri fazla olacaktır, hemen her olta çekişimizde takım üzerindeki bu bitki örtüsü kalıntılarını temizlemek için de ekstra zamanlar harcamamız gerekecektir. Bunu azaltmanın bir yolu da 

resimde görünen, farklı montaj amaçları da olan, Dolaşmayı Engelleyen Hortum (bir ucu konik içinden misina geçebilen plastik hortum) kullanımı, bunu fırdöndü ile birleştiriyoruz ancak konik kısmı takımı sararken bize doğru gelecek şekilde montajlanmalı, suda hareketini düşünün bitki örtüsünden kayıp  gelecektir. Dolayısıyla hortum kullanmadığımız takımda fırdöndü üzerine çok daha fazla ot/yosun birikecektir.

 

 

Diğer bir sıkıntı ise (bence esas sıkıntı); böyle bir avlakta iğneye takılmış olan balığı kıyıya çıkarma sıkıntısı. O anda ilk ciddi vuruşu aldığınızda heyecana kapılmamalı, balığı kontrol altına almaya çalışmalısınız, hele böyle bir avlakta oltanızın ucuna takılan trofe bir sazan ise…    Sert kafa vuruşlarına hazır olmalısınız, bir sağa bir sola sert hareketler yapması muhtemeldir, bir anda derinlere girip aniden su yüzeyinde kuyruk vuruşları görebilirsiniz, bütün yosunlu/otlu bölgeyi alt üst edecektir, burada belirleyici faktörler: sıkı bir montaj, düzgün bir kamış, güçlü bir makine. Mücadele anında balığı yüzeye yakın tutmaya çalışmalı hatta balığın ağzını hafif yüzeyin üzerine de çıkarabilirseniz ; bu denli zorlu bir avlakta böyle bir mutlu son yaşayabilirsiniz.

 

 

Herkese Rastgele…

Şenol Özkan